Domena internetowa - co to jest?
Najprościej mówiąc domena internetowa to nic innego jak adres danej strony w sieci. Przykładem domeny internetowe jest onet.pl lub krakweb.pl . Kiedy wpiszemy w górny pasek (adresu) przeglądarki konkretną nazwę domeny, przeglądarka, z której korzystamy (np. Chrome, Internet Explorer, Edge, Opera , Firefox), wyświetli na naszym monitorze stronę, jaka jej odpowiada.
DNS - co to jest?
Za działanie domen odpowiedzialny jest protokół DNS, czyli Domain Name System. Czym jest DNS? W wolnym tłumaczeniu to system nazw domenowych, którego zadaniem jest tłumaczenie nazw domenowych na takie, które bez większego problemu jesteśmy w stanie zrozumieć. Gdyby DNS nie było, zamiast słownych nazw stron internetowych zmuszeni byśmy byli za każdym razem podawać ich adres IP, co byłoby bardzo niekomfortowe oraz skomplikowane.
Z czego składa się domena?
- Protokół, czyli "http://", czy też "https://";
- Subdomena, czyli np. "WWW", ale też dowolny przedrostek oddzielony kropką od nazwy domeny
- Nazwa domeny;
- Domena tzwm najwyższego poziomu, czyli np. .pl
Root domain
Zarówno domena najwyższego poziomu, jak i nazwa domeny to razem root domain, czyli nic innego jak najważniejszy adres strony. Wiele osób zadaje sobie pytanie, czy strona internetowa i domena niczym się nie różnią.
Czym różni się domena od strony internetowej
Aby wyjaśnić różnicę, konieczne jest wprowadzenie pojęcia, jakim jest hosting. Dla ułatwienia użyjmy porównania strony internetowej do domu. Strona internetowa to dom. Każdy dom musi stać na jednej z działek. Tą działką jest właśnie hosting. Jeśli jednak chcemy trafić do danego domu, potrzebujemy jego adresu i to właśnie tym adresem jest nasza domena. Domenie odpowiada pewien adres IP i wskazanie na miejsce na serwerze. IP w tym wypadku można porównać do współrzędnych geograficznych, a przyporządkowanie domeny do folderu na serwerze do wskazania lokalizacji domu na działce.
Jak wybrać dobrą domenę?
Sposobów, które pozwalają nam wybrać odpowiednią nazwę domeny, jest naprawdę wiele. W przypadku, gdy jesteśmy właścicielem firmy, warto zrobić wszystko, aby nazewnictwo domeny było z nią powiązane. To niezwykle ważne, jeśli chodzi o aspekty marketingowe, gdyż potencjalnym klientom łatwiej będzie zapamiętać nazwę domeny, która nawiązuje do danego przedsiębiorstwa, a najlepiej jest z nią tożsama. Dla firmy o nazwie Krakweb wybieramy więc domenę krakweb.pl i/lub krakweb.com Nie możemy jednak zapomnieć, że liczba domen jest ograniczona. Dokładniej mówiąc istnieje tylko jedna domena podanej nazwie z danym rozszerzeniem. Domena jako adres jest więc unikalna.
Nie powinniśmy stosować w nazwie wybieranej domeny wszelkiego rodzaje dywizów, czyli pauz lub podkreślników.
Oczywiście, w niektórych sytuacjach myślnik jest potrzebny. Aktualna zasada jest jednak taka że dla razu składający się z dwóch lub więcej słów stosujemy domeny bez pauz lub podkreślników
Polskie znaki w nazwie domeny
Od pewnego czasu możliwe jest stosowanie polskich znaków w domach jednak praktyka ta nie jest powszechna i nie przyjęła się na rynku.
Wybierając domenę internetową dla naszego serwisu powinniśmy myśleć jak użytkownik - klient który będzie ten adres wpisywał w przeglądarce. klienci bowiem wpisują adresy domen bez polskich znaków pauz czy innych zbędnych elementów. Domena internetowa Jako nasz adres sieci musi być najprostsza.
Dlatego też zacznij sprawdzać dostępne domeny jeszcze przed wyborem nazwy firmy i jej rejestracją.
Ile kosztuje domena?
Ceny domen są naprawdę różnorodne. zależą przede wszystkim od jej rodzaju - rozszerzenie .pl kosztuje zwykle około 100 zł netto rocznie , domena com kosztuje około 60zł, a domeny regionalne poniżej 50 zł.
Należy pamiętać, że w trakcie rejestracji domeny, w niektórych przypadkach konieczne jest dopełnienie konkretnych formalności. Mowa o takich domenach jak ".org" czy .edu.
Kiedy jednak nasza domena ma być standardowa, jedyne co będziemy musieli podać to dane osoby rejestrującej. Cena samej rejestracji waha się od zera złotych do nawet kilkudziesięciu. Z kolei koszt przedłużenia może być już wydatkiem rzędu kilkuset złotych.
Czy kupujemy domenę na własność?
Niestety nie. Domeny dzierżawi się, a nie kupuje. Opłacanie domeny pozwala nam na korzystanie z wybranego adresu przez czas rejestracji domeny. Sytuację tą możemy porównać do numerów telefonów. Dopóki płacimy wyznaczony abonament, numer będzie nasz, jednak kiedy przestaniemy, a nasza umowa wygaśnie, firma nam go odbierze. Dokładnie tak samo wygląda z domeną, zatem nie kupujemy jej, a jedynie dzierżawimy.
Co się stanie z naszą domeną, kiedy przestaniemy ją opłacać?
Przede wszystkim stracimy prawo do korzystania z niej. Możemy powiedzieć, że domena, która nie jest opłacana, po prostu wygasa.
Okres wygasania domeny.
Warto jednak wspomnieć, że przez około 30 dni, zależnie od danej domeny, będzie ona stale zarezerwowana, dlatego będziemy mieli prawo przedłużyć jej dzierżawę. To oczywiście wiąże się z konkretnymi kosztami, jeśli tego nie zrobimy, to domena wróci na rynek.