Edytor tekstowy stron www

Zawsze kiedy masz potrzebę stworzenia bądź edytowania tekstu w CMS, masz możliwość skorzystania z edytora. Jego funkcjonalność i wygląd są podobne do znanych Ci edytorów z programów takich jak np. Microsoft Word. Edytor w ICEberg staje się przez to bardzo łatwy w obsłudze. W tym filmie opiszę go szczegółowo.
2016-10-19 00:00
4 minuty czytania

Cofnij / ponów

Pierwsze elementy to strzałki. Ta skierowana w lewą stronę służy do cofania ostatniej akcji, natomiast strzałka skierowana w prawo służy do przywracania akcji cofniętej . Przyda Ci się szczególnie ta pierwsza - w przypadku popełnienia błędu, możesz cofnąć ostatnią niezapisaną jeszcze zmianę w edytorze.

Akapity

Pod kolejną ikoną, w rozwijanym menu “Akapity” znajdziesz podstawowe, zdefiniowane już nagłówki: H1 czyli Nagłówek 1 jest już użyty w tytule każdej podstrony.

Tekst warto podzielić akapitami H2, H3 itd.

Aby sformatować nagłówek zaznacz fragment tekstu i wybierz z rozwijanej listy jeden z dostępnych typów.

Formatowanie tekstu

Zaraz obok “Akapitu” znajdziesz możliwość zmiany “Kroju czcionki”. Po kliknięciu w tę opcję pokaże się lista z dostępnymi w CMS ICEberg rodzajami czcionek. Stosuj je jednak w ostateczności. Nie będą one raczej potrzebne, ze względu na to, że podstawowe czcionki na Twojej stronie są już zdefiniowane przez grafika projektującego stronę oraz developera kodującego ją. Strona będzie spójna i zgodna z projektem graficznym jeżeli nie będziesz zmieniać domyślnych czcionek.

Rozmiar czcionki

Następną opcją, po “Kroju cziconki” jest jej rozmiar. Tak jak we wcześniejszych opcjach tak i w tym wypadku do czynienia masz z rozwijanym, po kliknięciu, menu. Dzięki tej funkcjonalności określić możesz wielkość czcionki. Podobnie jak w przypadku kroju zalecane jest jednak zachowanie czcionki domyślnej.

Formaty

Dzięki opcji formaty, mozesz modyfikować położenie wgranej wczesniej grafiki. By tego dokonać, kliknij w przycisk z napisem “Formaty”. Następnie z rozwijanego menu, wybierz opcje, która najbardziej Tobie odpowiada. Garfika może zostać opłynięta tekstem z lewej bądź z prawej strony.

Pogrubienie, pochylenie, podkreślenie i przekreślenie

Pogrubienie, pochylenie, podkreślenie i przekreślenie tekstu to kolejne funkcje w edytorze. Wystarczy zaznaczyć fragment tekstu i kliknąć na jedną z wybranych przez Ciebie opcji, by czcionka poddała się modyfikacji.

Kotwica

Za pomocą “kotwicy” będziesz w stanie dokonać podlinkowania w obrębie edytowanego tekstu. Kliknij kursorem w miejsce do którego chcesz stworzyć odnosnik. Następnie wciśnij przycisk kotwicy, i nadaj jej nazwę. Gdy wciśniesz ok, w miejscu które wybrałeś powinna się pojawic ikona kotwicy. Teraz zaznacz element, który chcesz zmienić w odnosnik, i naciśnij przycisk “wstaw link”. Wyświetli się Tobie okno pozwalające na wstawienie linku. W polu kotwice, wybierz tą, której chcesz użyć.

Zmiana koloru

Dodatkowo masz możliwość zmiany koloru czcionki, bądź koloru tła, na którym się ona znajduje. Po naciśnięciu jednej z dwóch ikon odpowiadających za zmianę koloru, wyświetli się paleta dostępnych barw z których możesz korzystać podczas edycji tekstu.

Wyrównanie tekstu

Dalej w edytorze umieszczone są przyciski wyrównania tekstu. Idąc od lewej strony napisany tekst możesz wyrównać do lewej, do środka, do prawej, wyjustować.

Listy punktowane i numerowane

Kolejna ikona służy do wypunktowania tekstu. Po kliknięciu w grot skierowany w dół obok ikony, rozwinie się lista punktorów z jakich możesz skorzystać.

Podobnie jest z następną ikoną, która odpowiada za stworzenie listy numerowanej. Działa na tej samej zasadzie co punktowanie, natomiast zamiast znaczników będziesz mieć do wyboru liczby bądź litery.

Wcięcie

Kolejne dwie ikony odpowiadają za wcięcie w tekście. Za pomocą przycisku po lewej stronie zmniejszasz dane wcięcie, natomiast przyciskiem obok, zwiększasz je.

Wstawianie i usuwanie linku

Przycisk z ikoną przypominającą łańcuch pozwala na tworzenie linków - zarówno wewnętrznych jak i zewnętrznych. Możesz linkować strony internetowe lub pliki.

Po zaznaczeniu tekstu bądź obrazu, klikając w tę ikonę będziesz mógł podlinkować zaznaczony obiekt. Wyświetli się wtedy Tobie okno “Wstaw link”. Musisz podać tu URL strony, na którą chcesz przekierować. Istotne jest też pole “Cel”, w którym możesz określić czy link ma otwierać się w nowym oknie.

Oprócz wstawiania linków, możesz je także usuwać. Do tego służy kolejny przycisk.

Wstawianie obrazu

Kolejną funkcją edytora jest wstawianie do tekstu obrazów. Klikając w tę ikonę, pojawi się Tobie na ekranie okno “Wstaw/edytuj obrazek”. Jeżeli chcesz wstawić obraz z zewnętrznej strony lub serwera, to w źródle podaj do niego link. Poniżej wstaw opis, który będzie się wyświetlał po najechaniu kursorem na grafikę. Na samym dole masz opcje wymiarów obrazu. Jeśli natomiast obraz który chcesz wgrać znajduje się na dysku, musisz kliknąć ikonę folderu z lupą. Wyświetli się Tobie teraz nowe okno. Jeżeli potrzebny obrazek został już umieszczony na serwerze to znajdziesz go w centralnej części okna. Jeżeli nie, to przyciśnij ikonę “Wgraj”. Teraz naciśnij “Wybierz plik”, wyszukaj odpowiednie zdjęcie na dysku i następnie naciśnij “Załaduj”. Po tych czynnościach wrócisz do panelu ze zdjęciami na serwerze. Nowo wgrany plik pojawi się na samym dole listy. Obok jego nazwy, będzie checkbox, który należy zaznaczyć. Gdy to zrobisz, to po lewej stronie kliknij “Zaznacz”. Teraz wystarczy tylko nadać opis obrazka, oraz ustawić jego wymiary.

Dodawanie filmu

Masz także możliwość dodania filmu. Jeżeli chcesz umieścić wideo z serwera musisz nacisnąć przycisk z ikoną klatki filmowej. Wszystkie pozostałe czynności są identyczne jak podczas wklejania obrazu. Możesz takze w polu źródło wkleić link do filmu na Youtube. Jest to najszybsz droga do umieszczenia wideo.

Tabela

Kolejną możliwością w CMS ICEberg jest wstawianie tabeli. Po przyciśnięciu ikony tabeli, możesz wybrać ile kolumn i ile wierszy będzie miała Twoja tabela.

Żeby ustawić konkretną szerokość wierszy lub poszczególnych komórek, musisz po stworzeniu tabeli kliknąć prawym przyciskiem myszy i wybrać rodzaj pól, które chcesz edytować (komórki, wiersze, kolumny).

Stronicowanie

Następny przycisk, odpowiada w edytorze za podział strony. Dzięki tej ikonie możesz w dowolnym miejscu podzielić na strony np. długi artykuł,. Funkcja ta musi być jednak wspierana przez moduł na stronie. W prostych zawartościach tekstowych nie jest wykorzystywana.

Pozioma Linia

Po podziale strony, masz do czynienia z pozioma linią, którą możesz wstawić by oddzielić od siebie np. dwa różne wątki w jednym artykule.

Szablony treści

Kolejną opcją jest wstawianie szablonu. Dodaje się go w opcjach (Opcje => Szablony edytora).

Usuwanie formatowania

Jeżeli nie chcemy by dany fragment był sformatowany, bądź widzimy, że jest sformatowany, natomiast nie wiemy za pomocą których opcji, wystarczy, że zaznaczymy tekst i przyciśniemy ikonę odpowiadającą za “Usuwanie formatowania”. Wtedy tekst wróci do ustawień domyślnych ICEberga. 

Edycja kodu strony

Przedostatnia ikona odpowiada za edycję kodu strony / tekstu. Po kliknięciu w ten przycisk pojawi się źródło strony. Niektórych elementów nie da się bowiem wstawić za pomocą edytora. Czasem trzeba też przeedytować np. parametry linków. To miejsce w którym możesz szybko podglądnąć dokładny kod (formatowanie) i dokonać jego edycji..

Edycja tekstu na pełnym ekranie

Ostatnia ikona w edytorze tekstu odpowiada za włączenie edytora w trybie pełnoekranowym. Jest to przydatny sposób do powiększenia przestrzeni roboczej. Ułatwia to i przyspiesza tworzenie tekstów.

Napisz do nas

Wybierz plik

Blog Artykuły
Ustawienia dostępności
Wysokość linii
Odległość między literami
Wyłącz animacje
Przewodnik czytania
Czytnik
Wyłącz obrazki
Skup się na zawartości
Większy kursor
Skróty klawiszowe