Jak zwykle zadbaliśmy o to, żebyś mógł modyfikować wszystkie elementy, których potrzebujesz. A w planie mamy jeszcze więcej nowości!
Formularze zostały rozbudowane o dodatkowe typy pól wraz z możliwością konfiguracji ich walidacji, co umożliwia przygotowanie najbardziej skomplikowanych formularzy. Przy użyciu jednego modułu, w kilku naprawdę prostych krokach uruchomisz więc zapytania ofertowe, rekrutację, konkurs, ankietę czy zgłoszenia uczestnictwa w wydarzeniu.
Możliwość edycji wielu ustawień
W każdym formularzu ważne jest, aby mieć możliwość łatwego, szybkiego skonfigurowania podstawowych ustawień. Są to przede wszystkim adresy odbiorców formularza i odpowiednie komunikaty. Znając doświadczenia i potrzeby naszych klientów, zadbaliśmy o to, aby każdy formularz mógł mieć indywidualny tekst przycisku i podziękowania. Dzięki temu w formularzach różnego typu możemy zaprezentować odbiorcom bardzo konkretne informacje, które pojawią się po wysłaniu wiadomości.
Prosta konfiguracja wielu odbiorców
Nasze formularze pozwalają na szybką konfigurację tytułu wiadomości oraz adresatów głównych, odbiorców kopii wiadomości oraz adresów ukrytych. W zakładce Ustawienia pojawiać się będą też dodatkowe funkcje wspomagające zarządzenie i konfigurację modułu takie jak np. zabezpieczenie antyspamowe Honeypot.
Przejrzysty i intuicyjny panel administracyjny
Bazując na naszym wieloletnim doświadczeniu oraz znajomości wielu systemów CMS w każdym naszym module stawiamy na łatwość konfiguracji. W module formularzy zadbaliśmy więc o to, aby konfiguracja prostego formularza była jak najmniej skomplikowana. Przygotowanie podstawowych formularzy kontaktowych zajmuje zaledwie kilka minut.
Różnorodne typy pól i funkcjonalności zaawansowane
Formularze kontaktowe w ICEberg CMS to nie tylko moduły do kontaktu mailowego. Naszym klientom udostępniamy narzędzie z wieloma typami pól, krokami czy grupowaniem pól w sekcje. Już w poprzedniej wersji naszego systemu formularze posiadały mnóstwo zaawansowanych ustawień i możliwości. Wiele z nich przenieśliśmy do nowego systemu, jednak tym razem, słuchając opinii użytkowników, mogliśmy zadbać o jak najlepsze doświadczenia administratorów systemu.
Podstawowe ustawienia każdego pola
Każde pole w naszym formularzu posiada kilka podstawowych ustawień. Skonfigurować można nazwę pola, która w przypadku rozbudowanych formularzy nie zajmie wiele miejsca na liście pól, która może zostać zastąpiona przez nazwę wyświetlaną, będącą jasnym komunikatem dla odbiorcy. Dodatkowo każde pole może otrzymać tzw. placeholder, czyli informację, która widoczna będzie, dopóki pole będzie puste. Dostępny jest również podpis pola, czyli dodatkowa instrukcja, informacja tekstowa, w której można zamieścić np. zasady walidacji pola czy dodatkowe objaśnienie.
Ustawienia dodatkowe dla pól
Każdy typ pola w naszym module posiada nieobowiązkowe ustawienia dodatkowe. Są to m.in. schematy walidacji czy ustawienia ilości znaków czy przedziałów granicznych pozwalających na dokładną konfigurację nawet najprostszych pól tekstowych. Wraz z polem pozwalającym na wpisanie klasy (zwykle klasa definiująca szerokość w 12 kolumnowej siatce) konfiguracja formularzy jest bardzo elastyczna.
Podstawowe typy pól
Wśród podstawowych typów pól w naszym module znajdują się m.in. pola typu: Tekst — podstawowy typ pola, który znajdziesz zapewne w różnorodnych modułach formularzy. W ICEberg CMS udoskonaliliśmy je jednak o możliwość ustawienia limitu znaków, co pozwoli na skonfigurowanie indywidualnej walidacji. Obszar tekstowy — ten typ pola również wyposażyliśmy w limit znaków, który możesz ustawić tak, aby wiadomość od użytkowników mieściła się w wymaganym zakresie. Dzięki temu łatwo skonfigurujesz np. formularz zgłoszeń konkursowych. Przy tak skonfigurowanym polu użytkownicy zobaczą limit i ilość znaków, które są jeszcze możliwe do wypełnienia. Adres e-mail - standardowe pole walidowane jako adres poczty internetowej. Tak/Nie — w obecnych czasach każdy formularz potrzebuje tzw. pól zgód marketingowych czy RODO. Dzięki tej funkcjonalności łatwo dodasz pole z jednym checkboxem, którego zaznaczenie równe jest wyrażeniu odpowiednio zdefiniowanej zgody.
Pole liczbowe
W formularzu możesz dodać również pole liczbowe, do którego ustawisz swoją indywidualną walidację np. maksymalną i minimalną wartość oraz typ liczby (całkowita, dowolna), jednostkę i precyzję (ilość miejsc po przecinku dla liczb dowolnych). Pole typu liczba pozwala na wprowadzenie tylko wartości liczbowej. Dzięki temu dane zbierane od użytkowników będą bardziej precyzyjne niż te, które pojawiałyby się w standardowym polu tekstowym.
Pole wyboru daty i godziny
Kolejnym typem pola, które bardzo często wykorzystywane jest w formularzach to pole wyboru terminu. W naszym systemie w łatwy sposób można wybrać czy wyświetlany ma być użytkownikom kalendarz z godziną, czy tylko wybór daty lub samej godziny. Dodatkowe ustawienia umożliwią skonfigurowanie przedziału czasowego, który ograniczy możliwość wyboru do wybranych dni i przedziałów czasowych.
W planach mamy rozbudowę konfiguracji przedziałów czasowych tak, aby można było zdefiniować wiele mniejszych, nieliniowych bloków czasowych zależnych od wybranych dni tygodnia czy konkretnych przedziałów dat.
Formularze zapytań o produkt/usługę
Innym przykładem formularza zawierającego pola podstawowe oraz pole wyboru daty i godziny i pola wyboru opcji jest formularz zapytania o usługi terminowe. W łatwy sposób można stworzyć formularz, który pozwoli na uzyskanie od klienta danych wymaganych do wyceny np. usługi transportu czy serwisu. Takie formularze są też idealnym zwieńczeniem ofertowych landing page, których celem jest umówienie spotkania czy konsultacji z zainteresowanym klientem.
Pola wyboru dodatkowych opcji
W systemie dostępne są dwa pola zawierające opcje. Pole Tak/Nie, które służy do prezentacji zgód, akceptacji regulaminów czy zatwierdzania wyborów i zwykle prezentowane jest na stronie w formie jednego kwadracika (checkbox) z opisem. Dodatkowo formularz pozwala również na stworzenie pól jednokrotnego lub wielokrotnego wyboru. Pola jednokrotnego wyboru to tzw. radiobuttony (kropki) lub lista rozwijana. Pola wielokrotnego wyboru mogą być prezentowane na stronie jako checkboxy lub listę rozwijaną wielokrotnego wyboru z autouzupełnianiem. Dla tego ostatniego typu pól istnieje również możliwość ograniczenia ilości zaznaczanych opcji do konkretnej wartości maksymalnej. Możliwości te pozwalają na stworzenie bardzo rozbudowanych formularzy, kwestionariuszy czy ankiet i zbierania dużej ilości danych. Dane te następnie można przeglądać w panelu administratora lub wyeksportować do pliku .csv, który łatwo zaimportować do dowolnych arkuszy kalkulacyjnych. Przykładem takiego formularza jest nasz brief.
Formularze rezerwacyjne
Z wykorzystaniem pól podstawowych oraz pól wyboru daty i godziny można stworzyć nie tylko proste, ale również bardzo ciekawe formularze rezerwacyjne. Na stronie Baru Sałatkowego Chimera powstał formularz zbierający wszystkie ważne informacje, jakie potrzebne są obsłudze w procesie rezerwacji stolika. Zarówno przedziały czasowe, jak i daty oraz pole liczbowe ilości gości, zostały dostosowane tak, aby maksymalnie ograniczyć zapytania, które musiałyby zostać odrzucone przez obsługę. W połączeniu z graficzną prezentacją pól opcji — wyboru stolika na planie sali — formularz sprawia wrażenie bardzo zaawansowanego narzędzia. Jest to jednak tylko, lub aż, standardowy moduł formularzy dostępny dla każdego użytkownika ICEberg CMS 5.
Pola specjalnej walidacji
Pole specjalne — ten typ pola zawiera specjalnie przygotowane schematy walidacji, które umożliwią dodanie m.in. pól takich jak nr telefonu, NIP firmy, REGON czy kod pocztowy. W przyszłości planujemy dodanie wielu dodatkowych schematów, również indywidualnych, w odpowiedzi na potrzeby naszych klientów.
Nadal można tworzyć swoje własne konfiguracje pól, np. liczbowych, jednak dzięki predefiniowanym walidatorom skracamy znacznie czas konfiguracji formularzy i ułatwiamy użytkownikom uzupełnianie pól danymi w odpowiednim, jednolitym formacie.
Załączniki czyli pole uploadu
Upload pliku — prosty uploader pozwoli odwiedzającym stronę załączyć plik w formacie, jaki zdefiniujesz w panelu. Możesz ustawić również limit objętościowy dla wgrywanych plików. Pliki trafiają do zabezpieczonej lokalizacji i będą dostępne tylko dla uprawnionych administratorów. Nie musisz się więc obawiać o bezpieczeństwo np. dokumentów CV zawierających dane osobowe.
Bezpieczne formularze rekrutacyjne
System ICEberg CMS pozwala stworzyć bezpieczny system rekrutacji czy zgłoszeń konkursowych. Wykorzystując moduł artykułów lub stron tekstowych można w łatwy sposób przygotować podstronę z ofertą pracy, lub opisem zadania konkursowego, na której umieszczony zostanie formularz rekrutacyjny. Dzięki odpowiedniej konfiguracji pola uploadu kandydaci prześlą odpowiednie dokumenty, które zostaną w prawidłowy sposób zabezpiecznone w systemie.
Automatycznie uzupełniane pole nazwy podstrony
W naszym systemie dbamy o to, aby jak najwięcej elementów mogło być tworzonych uniwersalnie. Oznacza to, że widgety dostępne w systemie mogą być wykorzystywane na wielu podstronach i dodawane nie tylko do pojedynczych zawartości, ale również do kategorii czy szablonu. Formularz wstawiony automatycznie np. do każdej karty produktu czy artykułu pozwala na jednorazową konfigurację automatów do zbierania leadów sprzedażowych. W takim formularzu świetnie sprawdzi się systemowe pole typu źródło zawartości, które automatycznie uzupełniane jest tytułem podstrony, na której wyświetlony został formularz. Dzięki temu pytania klientów będą jednoznacznie powiązane z konkretną usługą czy produktem.
Grupowanie pól i treści opisowe
Każdy dobrze skonfigurowany formularz zawierający większą ilość pól, wybór opcji czy odpowiednio walidowane pola danych powinien mieć możliwość nakierowania użytkownika na oczekiwane odpowiedzi. Oprócz wyboru typu pola, zadbania o ustawienia warunków, administrator powinien mieć możliwość uzupełnienia tekstowych informacji. Właśnie w tym celu umożliwiamy dodanie do naszych formularzy pól typu Nagłówek, które pozwalają na wstawienie dowolnej zawartości tekstowo-graficznej (również widgetów systemowych) jako część formularza. Dzięki takim blokom tekstowym można skonfigurować odpowiednie instrukcje czy komunikaty (np. RODO).
Dodatkową funkcjonalnością poprawiającą user experience w przypadku skomplikowanych kwestionariuszy są tzw. sekcje, które grupują ustawione tuż po nich pola w zamknięte bloki. Formularze z dużą ilością pól mogą więc zajmować niewielką przestrzeń na starcie i pozwolić użytkownikowi na stopniowe rozwijanie kolejnych wymaganych informacji. Przykładem takiego formularza jest nasz brief.
Formularze krokowe
Jedną z najbardziej zaawansowanych funkcji naszego modułu formularzy jest możliwość podzielenia każdego kwestionariusza na kroki. W ICEberg CMS 5 kroki nie muszą zawierać zawsze pól wymaganych do uzupełnienia. Mogą również zawierać informacje i instrukcje dotyczące dalszego etapu.
Formularze krokowe umożliwiają tworzenie kwestionariuszy złożonych z kilku etapów. W każdym etapie można umieścić dowolną ilość pól różnorodnego typu. Pola te wymagają poprawnego uzupełnienia, aby krok został oznaczony jako „wypełniony”, co odblokuje możliwość przejścia do kolejnego etapu. W każdej chwili można wrócić i dokonać zmiany danych uzupełnionych na wcześniejszych krokach, jednak trzeba pamiętać o tym, że zostaną one ponownie poddane walidacji i tylko po poprawnym ich uzupełnieniu będzie można wysłać formularz na końcowym etapie.
Historia zapytań i wyłapany SPAM
W zakładce Historia każdy z formularz posiada pełną listę wszystkich wysłanych z jego użyciem wiadomości. Wszystkie uzupełnione przez użytkowników dane można podglądnąć w panelu administratora i zapisać dzięki funkcji eksportu do formatu CSV.
Z tego poziomu dostępna jest również sekcja zawierająca wiadomości oznaczone jako SPAM przez dostępne w systemie zabezpieczenie Honeypot. Jest to druga, obok Google reCAPTCHA, funkcja ograniczająca ilość e-maili generowanych przez automaty spamowe. Każda wiadomość, oznaczona przez nasz system jako potencjalnie niebezpieczna, trafia na listę spamową, gdzie można zweryfikować jej poprawność. Pozwala to zarówno lepiej filtrować, jak i przywracać wiadomości oznaczone niepoprawnie.
Responsywność i możliwość konfiguracji skryptów
Dbamy o to, żeby każda przygotowana przez nas strona www wyglądała dobrze na wszystkich urządzeniach zarówno desktopowych, jak i mobilnych. Moduł formularzy działa poprawnie różnych ekranach i w zależności od potrzeb klienta może wyświetlać się w standardowy lub specjalnie zdefiniowany sposób.
Dodatkowo nasze formularze świetnie sprawdzą się jako element konfiguracji widgetów z zewnętrznych systemów (np. bookingowych). Naszym klientom pomagamy połączyć odpowiednie pola formularzy z akcją wymaganą przez zewnętrzne systemy tak, aby przekazywały do nich informacje w odpowiednim formacie. Ułatwia to znacznie konfigurację i możliwość wpływania na wygląd widgetów, które często mają bardzo ograniczone możliwości zmiany wyglądu.