Jak dopasować grafikę do publikacji na stronie www?

Problemy ze zmianą wymiarów grafiki Publikując grafikę na stronie mamy możliwość dopasowania jej wielkości poprzez wybrane parametry HTML lub po prostu przez interfejs systemu CMS. Jednak czasem chcemy wcześniej zdefiniować wymiary zdjęcia (żeby nie zajmować niepotrzebnie miejsca na serwerze) lub chcemy je wykorzystać poza stroną internetową – np. w katalogu, czy ofercie. Co zrobić wówczas z grafiką, która ma wymiary 2000 x 3000 pikseli?
2012-02-22 13:00
2 minuty czytania

Jak zmienić wymiary obrazu w Paincie

Można skorzystać z popularnego i obecnego w każdym systemie Windows programu MS Paint. Możemy w nim zmniejszyć grafikę używając opcji nazwanej "rozciąganiem" (górne menu - Obraz – Rozciągnij/Pochyl). Nazwa może być myląca, lecz narzędzie to umożliwia zarówno zwiększanie, jak i zmniejszanie wymiarów zaznaczonego obszaru. Po prostu, wpisując wartość 50% zmniejszamy dany wymiar dwukrotnie (25 % - czterokrotnie i tak dalej). Należy koniecznie pamiętać, aby jednocześnie zmniejszać wysokość i szerokość obrazu i to w tej samej proporcji. Inaczej możemy liczyć się ze znaczącymi stratami jakości.

Z jakich programów warto korzystać do obróbki grafiki

Jeśli częściej niż raz w roku mamy do czynienia z podstawową obróbką plików graficznych, polecamy korzystanie z innych programow, takich jak bardzo przyjazny i intuicyjny Paint.NET, czy też trochę bardziej zaawansowany GIMP.

Zmiana wymiarów w Paint.NET

W programie Paint.NET możemy wybrać z górnego menu zakładkę "Image", a następnie "Resize" (lub po prostu skorzystać ze skrótu klawiszowego Ctr+R), dzięki czemu pojawią nam się opcje zmiany wymiarów danego obszaru.

resize w paint.net

Mamy możliwość zmiany procentowej, takiej jak w MS Paint – w tym celu zaznaczamy opcję "By percentage" i wpisujemy oczekiwaną proporcję (pomniejszanie odbywa się poprzez wpisanie wartości poniżej 100 %). Jednak Paint.NET daje nam jeszcze jedną ciekawą opcję. Otóż wyobraźmy sobie sytuację, że chcemy zmienić wymiary zdjęcia tak, aby pasowało idealnie do szerokości danej kolumny, czy też pola, w którym będziemy je umieszczać. Wówczas należy skorzystać z opcji "By absolute size" (powinno być wówczas zaznaczone również pole "Maintain aspect ratio", które zagwarantuje, że jeśli zmienimy jeden z wymiarów, to drugi zmieni się proporcjonalnie, a zdjęcie się nie zniekształci). Aby dopasować szerokość zdjęcia należy wpisać oczekiwaną wartość (na przykład 500 pikseli) w polu "width", a wysokość dopasuje się automatycznie. Pozostaje kliknąć OK i zapisać pomniejszoną grafikę. W ten sposób przerobione zdjęcie, wykres, czy obrazek nie straci jakości, nie będzie niepotrzebnie zajmował nadmiernej przestrzeni na serwerze i będzie nadawał się do wybranego przez nas zastosowania.

Zmiana wymiarów w GIMP

W programie GIMP (na przykład w wersji 2.6) możemy zmieniać wymiary grafiki wybierając z górnego menu zakładkę "Narzędzia" – "Narzędzia przekształcania" – "Skaluj". W ten sposób otrzymamy możliwość dokonania zmian procentowo lub do konkretnego wymiaru (w zależności, czy wybierzemy procenty, czy piksele lub inne jednostki miary). Należy zwrócić uwagę na przycik w kształcie "łańcuszka" obok pól z wymiarami. Jeśli jest złączony, to znaczy, że zmiana jednego z wymiarów pociąga za sobą proporcjonalną zmianę drugiego. Jeśli jest rozerwany, to wymiary będą zmieniały się niezależnie od siebie. Wystarczy kliknąć w obrazek "łańcuszka" i zobaczyć jak się łączy lub rozdziela – polecamy ustawienie pozwalające na dokonywanie proporcjonalnych zmian (jak już wcześniej wspomniałem, w ten sposób nasza grafika nie straci jakości).

Napisz do nas

Wybierz plik

Blog Artykuły
Ustawienia dostępności
Wysokość linii
Odległość między literami
Wyłącz animacje
Przewodnik czytania
Czytnik
Wyłącz obrazki
Skup się na zawartości
Większy kursor
Skróty klawiszowe