Co to jest Wordpress?
Wordpress to system CMS, czyli silnik strony internetowej, który jest swoistym fenomenem. Na początku był on skryptem, który nie dawał dużo możliwości i wykorzystywany był do prowadzenia blogów. Obecnie jest to najczęściej wykorzystywany system zarządzania treścią na świecie. Dowodem na to są wyniki badań przeprowadzonych przez W3Tech, które donoszą, że Wordpress jest podstawą 27,6% stron w sieci.
WP dzięki ogromnej ilości wtyczek, pełni funkcje systemu zarządzania treścią, deklasując przy tym takich konkurentów na rynku jak Joomla (3,3% stron) czy Drupla (2,2% stron).
Co oprócz bloga?
Dzięki wszystkim rozszerzeniom oferowanym przez Wordpress, możesz wykorzystać go nie tylko do bloga. Za pomocą WP możesz stworzyć:
- sklep internetowy - korzystanie z Wordpress’a jako podstawy dla sklepu internetowego, jest obecnie jednym z najczęściej wykorzystywanych rozwiązań. Za funkcjonalności e-commerce odpowiedzialne są wtyczki WooCommerce, Jigoshop
- serwis ogłoszniowy
- katalog
- portal społecznościowy
Plug in zwany wtyczką
Pluginy to nic innego jak dodatki do Wordpressa. Dodatki, które tak naprawdę stanowią jego siłę, poprzez rozszerzanie skryptu o dodatkowe funkcjonalności. Na oficjalnej stronie www.wordpress.org w zakładce Plugins, gdzie można je pobrać, widnieje informacja o 49,831 różnych wtyczkach. Tak naprawdę, nie są to wszystkie pluginy. Poza tymi, które można ściągnąć z oficjalnej strony, istnieje ich jeszcze więcej, gdyż z racji tego, że Wordpress jest darmowym oprogramowaniem, jego kod jest dostępny, a użytkownicy mogą w niego ingerować (przy okazji udostępniając stworzone przez siebie udogodnienia innym użytkownikom). Warto też poinformować, że większość z wtyczek tak jak samo oprogramowanie jest darmowych.
Popularne wtyczki w Wordpress
Szablony Wordpress - czyli tanie motywy na stronę
Oprócz pluginów rozszerzających możliwości Twojej strony, Wordpress oferuje także obszerną bazę motywów stron, które także w dużej mierze są dostępne. W samym roku 2014 np. motywy zostały pobrane przez użytkowników z oficjalnej strony oprogramowania 123,498,018 razy. Darmowe tematy (inaczej motywy), są jednak wykorzystywane najczęściej dla blogów. Jeżeli chodzi o strony firmowe, to lepiej wykupić szablon, zwiększając tym samym szansę na wyróżnienie się w sieci. Koszty motywu wahają się od mniej więcej 13$ do nawet 1000$. Istotnym faktem jest też to, iż szablony można w pewnym zakresie personalizować.
Źródło: https://themeforest.net/search?utf8=%E2%9C%93&referrer=search&view=grid&sort=sales&category=wordpress&gclid=CIrvvarhv9MCFQpfGQodukEBaQ
Źródło wordpress.org
Darmowe aktualizacje
W Wordpress’ie oraz w pluginach, często dochodzi do aktualizacji. Pozwala to na szybkie usuwanie błędów, związanych z prawidłowym funkcjonowaniem CMS’a. Aktualizacja systemu pozwoli Ci także na dostęp do najnowszych funkcjonalności i co najważniejsze, zwiększa bezpieczeństwo strony.
System może aktualizować się automatycznie, aczkolwiek możesz to tez zrobić ręcznie. Najlepiej jest, gdy oprócz korzystania z automatycznych aktualizacji, będziesz też regularnie aktualizował system ręcznie. Zmniejszy to ryzyko ataków ze strony hackerów.
Należy też pamiętać, że aktualizacje oprócz łatania dziur w oprogramowaniu i usuwania błędów, mogą także w pewien sposób rozsypać Twoją stronę. Przeważnie nie są to duże zmiany i szybko przywrócisz stronie prawidłowy wygląd, natomiast lepiej zawsze przed aktualizacjami zrobić back up.
Przykładowe strony korzystające z Wordpress
- NASA
- Techcrunch
- The New Yorker
- SAP
- Playstation
https://blog.us.playstation.com/
- Mercedes Benz
https://www.mercedes-benz.com/en/
- Usain Bolt official
Polskie
- Ministerstwo Cyfryzacji
- Poczta Polska
- Małopolska24
- Ministerstwo Edukacji Narodowej
Jak wykorzystać w pełni Wordpress
Mimo tego, że Wordpress to darmowy silnik do tworzenia stron internetowych, to jednak by strona była zrobiona profesjonalnie i wyróżniała się w sieci, trzeba się zaangażować i włożyć trochę wysiłku i pieniędzy.
W punktach przedstawiam propozycję czynności, które dobrze wykonać, by strona była niepowtarzalna i wyglądała oraz działała profesjonalnie:
- zakup szablonu dobrej jakości
- zabezpieczenie Wordpressa przy instalacji
- regularna aktualizacja
- tworzenie kopii bezpieczeństwa
- odpowiednie skonfigurowanie przy stworzeniu strony i wybór właściwych wtyczek
Żeby osiągnąć efekt w postaci rozbudowanej strony firmowej nie wystarczy korzystanie z zasobów darmowych. Konieczny jest: płatny szablon, płatne wtyczki, trzeba ponieść koszty (finansowe, lub czasowe związane z nauką i konfiguracją) stworzenia strony.
Podsumowanie
I jak Twoje odczucia związane z Wordpressem? Coś się zmieniło? Na pewno trzeba zaznaczyć, że jest to dobre narzędzie. Świadczą o tym liczby (głównie użytkowników) oraz firmy, które korzystają z tych rozwiązań. Do zdecydowanych plusów, które można przypisać do Wordpress są:
- Łatwość w obsłudze
- Dostęp do dużej liczby szablonów
- Bardzo duża ilość pluginów
- Mozliwość angażowania w strukture kodu
- Optymalizacja
- Bezpieczeństwo
Nie jest narzędzie skrojone na miarę, jak zamawiany w firmie CMS, natomiast elastyczne środowisko sprawia, że firmy, zamiast inwestować w zamawiane u firm software’owych systemy, zostaje przy znanym Wordpress’ie. Ekipa Krakweb wdrażała już kilka stron opierających się na silniku Wordpress i możemy śmiało potwierdzić jego funkcjonalność.