Start
Elementem widocznym na pierwszym miejscu w strukturze jest START. Kategoria ta jest jedynym elementem struktury występującym zawsze. Jest to strona startowa, którą możesz edytować, jednak której nie możesz usunąć z serwisu.
"Start" to też jedyna kategoria, do której nie możesz dodawać dodatkowych podstron. Pozostałe kategorie stworzysz i dodasz już sam, wg Twoich potrzeb, stosownie do przyjętej przez Ciebie logicznej struktury strony internetowej.
Edycja strony głównej
Aby przeedytować treść strony głównej kliknij w pierwszy element na liście. Po wejściu do edycji znajdziesz w niej kilka boksów tekstowych. Każdy odpowiedzialny jest za jedną z sekcji strony głównej. Może się tak zdarzyć, że Twoja strona główna ma tylko jedną sekcję i użyte będzie tylko jedno pole. Często jednak za pomocą kilku pól umożliwiamy stworzenie i edycję strony głównej złożonej z wielu sekcji. Jest to rozwiązanie wynikające z popularności stron głównych typu longpage, czyli długich stron, po których użytkownik nawiguje w pionie.
Pomoc - struktura
Na dole ekranu struktury zauważysz boks “Pomoc”. Jest to miejsce w CMSie gdzie uzyskasz szybką pomoc. Kryje się w nim krótka legenda dotycząca ikon widocznych po prawej stronie obok kategorii w strukturze. Jeżeli nie pamiętasz, za co odpowiada dana ikona, zaglądnij do POMOCY. Każda z ikon jest tu krótko, ale dokładnie opisana.
Jeżeli ten skrótowy poradnik nie wystarczy, zachęcam do odwiedzenia naszego kanału na YouTube, do którego link znajdziesz pod ikoną filmu w prawym górnym rogu panelu. Na YouTube publikujemy filmy instruktażowe takie jak ten, który właśnie oglądasz.
Ikony kategorii i podkategorii
Ikony widoczne przy kategoriach, podkategoriach i treściach umożliwią Ci zarządzanie strukturą Twojej strony www.
Ikona PLUS pozwala dodać kategorię lub podkategorię w strukturze.
Krzyżyk odpowiada za usuwanie istniejącego elementu. Musisz natomiast pamiętać, że jeżeli kategoria zawiera podkategorię, wtedy możesz ją usunąć dopiero po usunięciu kategorii niższego rzędu. Zabezpiecza to nas przed nieświadomym usunięciem większej gałęzi drzewa struktury.
Strzałki w górę i w dół umożliwiają Ci przesunięcie kategorii w górę bądź w dół struktury. W przypadku gdy menu na stronie jest odzwierciedleniem zakładki “Struktura” w CMSie - pozwala to na zmianę kolejności elementów w menu na stronie. W większości wdrażanych przez nas serwisów menu jest niezależne od zakładki struktura - można nim zarządzać z poziomu modułu “menu”. W tej sytuacji możesz dowolnie dla siebie układać elementy w zakładce “Struktura”.
Koło zębate to ikona opcji. Po wejściu w opcje możesz zmienić: nazwę kategorii, metatagi (czyli keywords, description i title dla wyszukiwarki Google), a także: obrazek kategorii, menu i opis.
Obok nazwy kategorii możesz także zobaczyć ikony symbolizujące jej zawartość. Np. jeżeli dodałeś już jeden artykuł do danej kategorii, to w strukturze pokaże się przy niej ikona modułu artykuły.
Po kliknięciu w ikonę możesz wejść do środka kategorii - zobaczyć jej zawartość, edytować w niej i tworzyć nowe treści. To samo możesz zrobić, klikając w nazwę kategorii.
Dodawanie kategorii
Kategorie możesz dodawać w drzewie kategorii. Żeby stworzyć nową kategorię, wystarczy, że wpiszesz w polu dodawania jej nazwę i wciśniesz przycisk PLUS. Nowa kategoria powstaje równolegle do folderów, które już istnieją. Możesz je także dodawać w kategorii, która już istnieje i która nie ma w sobie jeszcze treści. Po dodaniu 3 poziomu struktury, drzewo kategorii zwija się. Teraz widzisz tylko kategorię nadrzędna i aktualną. Dzięki temu łatwiej odnajdziesz się w przypadku bardzo rozbudowanego drzewa kategorii i podkategorii. Jest to sprawdzone rozwiązanie, które stosują m.in. Ceneo i Allegro. Jeżeli stworzysz w środku kategorii pierwszą treść (czyli podstronę), np. artykuł, to wewnątrz tej kategorii nie możesz już umieszczać nowych podkategorii. W tej sytuacji, żeby obok artykułów stworzyć np. produkty, potrzebujesz stworzyć dodatkową kategorię równoległą.
Widoczność
Widoczność jest to parametr kategorii, który może służyć do określania tego, kto ma zobaczyć daną treść umieszczona w strukturze strony. To jaką kategoria ma widoczność, możesz zobaczyć i zmienić po prawej stronie folderu. Domyślnie, wszystkie kategorie są widoczne dla wszystkich. Mogą być jednak widoczne np. tylko dla użytkowników zalogowanych po stronie serwisu.
Kategoria widoczna tylko dla zalogowanych użytkowników
Żeby na stronie część struktury była dostępna tylko dla wybranych użytkowników, wybierz w tym miejscu, z listy rozwijanej opcję “tylko dla zalogowanych”. Żeby użytkownik mógł zobaczyć wtedy tak oznaczoną treść, musi się zalogować. Po zalogowaniu się użytkownik serwisu zobaczy wtedy w nawigacji, ukrytą wcześniej przez redaktora kategorię.
Kategoria widoczna tylko dla wylogowanych użytkowników
Istnieje też typ widoczności “dla wylogowanych”. Jest to właściwość stosowana dla elementów takich jak np. “logowanie”. Jeżeli ktoś się zaloguje, to nie potrzebuje bowiem już widzieć w strukturze kategorii tej opcji. Wtedy dla wylogowanych widoczne jest logowanie, a dla zalogowanych nie.
Kategoria ukryta
Kategoria ukryta to taka, która nie będzie widoczna ani w strukturze utworzonej automatycznie, ani w mapie strony. Jest to jeden ze sposobów na stworzenie miejsca w serwisie, gdzie będziemy publikować treści tylko dla wybranych użytkowników - które np. będziemy wysyłać następnie mailem klientom, ale nie pokazywać wszystkim użytkownikom strony.
Kategoria widoczna tylko w sitemapie
Jest też opcja by kategorie wyświetlały się tylko w sitemapie. Potrzebna jest ona po to, by Google ją zaindeksował - w sytuacji gdy nie linkujemy do niej z głównego menu.
ICEberg CMS - Możesz!