Geneza pojęcia SUO
Nowy termin został wprowadzony w 2007 r. przez dra Petera J. Meyersa, który chciał dokonać syntezy kompetencji specjalisty z zakresu SEO oraz specjalisty zajmujacego się funkcjonalnością stron internetowych. W Polskim światku e-marketingowym zaczyna się o tym mówić dopiero teraz.
Stosowanie samego SEO
Skrajna optymalizacja pod kątem algorytmów wyszukiwarek internetowych może skutkować tym, że nasza strona będzie co prawda wysoko w wynikach wyszukiwania, lecz będzie w małym stopniu użyteczna dla odwiedzających. W efekcie duża liczba odwiedzin może nie przekładać się na dużą liczbę konwersji. Nasza strona będzie popularna, lecz nieskuteczna. Jeśli chcemy prowadzić serwis, który ma coś sprzedawać lub pełnić funkcję informacyjną, to możemy, stosując takie podejście, nie odnieść zamierzonego skutku. Nawet pomimo dużej liczby użytkowników.
Skupienie się na użyteczności
Podobnie sytuacja wygląda, gdy tworząc stronę www skupimy się tylko na aspekcie użyteczności i funkcjonalności. Możemy stworzyć bardzo estetyczną stronę o przejrzystej strukturze, po której użytkownik będzie poruszał się bardzo intuicyjnie. Jednak, jeśli na przykład cały tekst na stronie będzie przedstawiony w postaci bardzo efektownej grafiki, to tracimy możliwość zdobywania wysokiej pozycji w wyszukiwarkach (na frazy zawarte w tekście). Może się wówczas okazać, że nasza świetnie przystosowana pod kątem użytkownika strona w ogóle nie ma odwiedzin lub jest ich bardzo mało.
Co nowego daje SUO
Search & User Optimization ma być połączeniem tych dwóch, skrajnych podejść. W efekcie celem SUO jest tworzenie stron internetowych, które będą przystosowane do algorytmów wyszukiwarek i jednocześnie będzą użyteczne dla odwiedzających. Jednak, czy potrzeba nowego pojęcia, nowego terminu, żeby dojść do wniosku, że dobra strona www musi spełniać oba warunki? Czy jakakolwiek profesjonalna agencja interaktywna zdecyduje się na pełną optymalizację SEO bez brania pod uwagę aspektu użyteczności i potrzeb użytkownika? Na pewno nie nasza.
Nasze podejście do optymalizacji i adytu
Agencja Interaktywna Krakweb.pl od początku swojej działalności kładzie równy nacisk funkcjonalność i SEO, dzięki czemu stworzone przez nas strony są łatwe do pozycjonowania oraz intuicyjne i przejrzyste dla użytkowników. Czy w takim razie stosujemy podejście SUO? W pewnym sensie tak, chociaż nie przywiązujemy się do tego terminu. Uważamy, że jest to tylko nowa moda - nowa nazwa dla starej praktyki. Stosowanie podejścia SUO (świadomie, czy nie) jest równoznaczne z profesjonalizmem w tworzeniu stron internetowych. Profesjonalizm nie jest dla nas nowością, chociaż najwidoczniej zyskał nową nazwę.
Audyty stron www
Oczywiście jeśli ktoś jest zainteresowany, to chętnie przeprowadzimy audyt i optymalizacje SUO. Więcej informacji na temat audytów w dziale Audyty.