Dlaczego szybkość witryny ma znaczenie dla SEO?
Szybkość witryny jest istotnym czynnikiem w SEO, ponieważ wpływa na doświadczenia użytkownika (UX), które są krytycznym czynnikiem rankingowym.
Oto kilka powodów, dla których szybkość witryny ma znaczenie dla SEO:
1. Doświadczenie użytkownika
Żyjemy w pośpiechu. Chcemy uzyskiwać odpowiedzi na nasze pytania od raz.Chcemy otrzymywać dostęp do treści bez zająknięcia, bez oczekiwania. Odwiedzający serwis oczekują szybko ładujących się stron. Wolno ładujące się strony są frustrujące. Witryny z krótkim czasem ładowania są w efekcie postrzegane jako przyjazne, co prowadzi do większego zaangażowania i lepszych współczynników konwersji.
2. Współczynnik odrzuceń
Współczynnik odrzuceń to odsetek użytkowników, którzy opuszczają Twoją witrynę po odwiedzeniu tylko jednej podstrony. Jeśli ładowanie strony trwa zbyt długo, użytkownicy częściej ją od razu opuszczają, co skutkuje wysokim współczynnikiem odrzuceń. Wysoki współczynnik odrzuceń negatywnie wpływa na pozycję strony w wyszukiwarce.
3. Szybkość strony jest czynnikiem rankingowym
W 2010 roku Google ogłosił, że szybkość strony jest czynnikiem rankingowym w algorytmie wyszukiwarki. Witryny, które ładują się szybciej, zwykle zajmują wyższą pozycję na stronach wyników wyszukiwania (SERP) niż (podobne) witryny ładujące się wolniej.
Jak Twój CMS może pomóc zoptymalizować szybkość Twojej witryny?
Twój CMS może odegrać znaczącą rolę w optymalizacji szybkości witryny. Oto kilka sposobów, na które Twój CMS może pomóc:
1. Wybierz lekki / szybki CMS
Planując stworzenie nowej strony internetowej wybierz CMS, który ładuje się szybko. Ciężkie systemy CMS mogą spowolnić Twoją witrynę, prowadząc do dłuższego czasu ładowania. Jeśli tworzysz rozbudowany serwis lub zmieniasz system CMS wybierz CMS, o odpowiedniej funkcjonalności, jednak w trakcie dokonywania wyboru sprawdź jego szybkość.
2. Użyj wtyczki buforującej lub wybierz CMS posiadający wbudowane buforowanie / cache
Wtyczki buforujące pomagają przyspieszyć Twoją witrynę, przechowując często używane dane w pamięci podręcznej. Zmniejsza to liczbę żądań, które Twoja witryna musi skierować do serwera, co skutkuje krótszym czasem ładowania.
Alternatywa: użyj systemu CMS, który ma wbudowane buforowanie.
Stosowanie systemu, który wymaga wtyczek do szybkiego działania jest jak zakładanie tuningu do samochodu rodzinnego w porównaniu z samochodem sportowym, który wszystkie elementy i funkcje ma wbudowane fabrycznie.
Można to zrobić, jednak dlaczego nie wybrać CMSa, który tą szybkość ma wbudowaną bez dodatków? Będzie prościej, szybciej i pewniej.
3. Zoptymalizuj swoje obrazy
Duże obrazy mogą spowolnić Twoją witrynę. Twój CMS może pomóc zoptymalizować obrazy, kompresując je lub zmieniając ich rozmiar do mniejszego rozmiaru bez utraty jakości.
Stare formaty obrazów takie jak JPG czy PNG są zastępowane przez format WEBP, który jest najczęściej około 8x mniejszym plikiem przy zachowaniu bardzo dobrej jakości. Z kolei następcą formatu WEBP będzie prawdopodobnie jeden z nowo wchodzących na rynek formatów opartych o wideo.
Ręczna kompresja i optymalizacja obrazów na stronie może być frustrująca. Szczególnie jeśli tworzysz serwis z galeriami, w których zamieszczasz po kilkanaście lub kilkadziesiąt zdjęć, a w całym serwisie są ich tysiące.
Rozwiązaniem jest skorzystanie z systemu CMS, który automatyzuje optymalizację obrazów.
System ICEberg CMS automatyzuje cały proces tworzenia i wyświetlania miniatur zdjęć. Automatycznie tworzy wszystkie potrzebne miniaturki w zdefiniowanych, dopasowanych do wszystkich list rozmiarach oraz rozpoznaje czy przeglądarka użytkownika posiada wsparcie dla plików WEBP.
4. Korzystaj z sieci dostarczania treści (CDN):
CDN (Content Delivery Network) to sieć serwerów, które mogą dostarczać użytkownikowi zawartość Twojej witryny z serwera znajdującego się najbliżej niego. Zmniejsza to odległość, jaką muszą pokonać dane, co skutkuje krótszym czasem ładowania.
5. Zminimalizuj żądania HTTP
Twój CMS może pomóc zminimalizować żądania HTTP, łącząc wiele plików w jeden lub zmniejszając liczbę plików potrzebnych do załadowania.
Często spotykanymi optymalizacjami są łączenia plików JS (JavaScript), CSS, oraz niektórych typów obrazków.
Wybierz system CMS, który z zasady łączy ze sobą i kompresuje skrypty i arkusze styli. Systemem takim jest ICEberg CMS. Dowiedz się więcej.
6. Wybierz system tworzony w najnowszych technologiach.
Najnowsze dostępne wersje technologii zapewniają zwykle największą szybkość. Przykładowo PHP - jeden z najpopularniejszych języków programowania wykorzystywany do tworzenia dynamicznych serwisów internetowych jest szybszy z wersji na wersję. Najnowszą wersję PHP - 8.2 wykorzystuje ICEberg CMS do dostarczania błyskawicznie ładujących się stron.
7. Wybierz CMS bezgłowy (headless CMS).
Rozbudowane systemy CMS mają to do siebie, że oferują dużą ilość funkcji, a frontend (serwis internetowy, który widzi użytkownik, odwiedzając stronę) jest generowany dynamicznie, często z użyciem wielu modułów.
Podejście headless oddziela system CMS od tego, co widzi użytkownik. Frontend z backendem są połączone za pomocą API. W efekcie serwisy internetowe mogą omijać ograniczenia niektórych systemów CMS i ich bolączki związane z prędkością.
ICEberg CMS oferuje API, które możesz wykorzystać do integrowania innych systemów informatycznych, tworzenia aplikacji mobilnych połączonych z serwisem lub budowania serwisu w architekturze headless.
Szybki CMS
ICEberg CMS w najnowszej wersji 5 jest szybki:
- wykorzystuje PHP w wersji 8.2 - tj. najnowszą stabilną wersję języka PHP, dzięki czemu jest najszybszą z wersji systemu ICEberg.
- automatycznie optymalizuje obrazki i tworzy wszystkie potrzebne miniaturki w formacie WEBP
- posiada rozbudowany cache, buforuje treści
Zapraszamy do testowania szybkości ICEberg CMS 5.
Umów się na prezentację lub poproś o demo.