Złożoność systemu CMS
Systemy CMS mogą być skomplikowane w instalacji i konfiguracji, szczególnie dla użytkowników o ograniczonej wiedzy technicznej. Najgorszą sytuacją jest jednak to, gdy system CMS jest trudny w obsłudze dla redaktorów i właścicieli serwisu.
Szeroka gama funkcji i opcji dostosowywania może przytłoczyć użytkowników, prowadząc do trudności w nawigacji i efektywnym korzystaniu z systemu. Szczególnie trudne jest korzystanie z rosnącej liczby modułów pochodzących od wielu dostawców. Często nie współpracują one ze sobą tak, jak oczekujesz i nie wykorzystują pełnych możliwości, jakie można by osiągnąć, gdyby były ze sobą połączone.
Przykład
Przykładowo - moduł artykułów współpracujący z modułem katalogu produktów pozwala na szybkie, łatwe wstawianie do artykułu produktów powiązanych, co zwiększa konwersję na blogu sklepu internetowego.
Rozwiązania:
- wybór systemu CMS, którego moduły pochodzą od jednego autora - np. ICEberg CMS 5
- stworzenie specyfikacji opisującej w szczegółowy sposób współdziałanie modułów systemu CMS ze sobą- np. use case
- wybór systemu CMS z doskonałym UX i intuicyjnym interfejsem użytkownika - UI
Dowiedz się więcej - umów się na konsultacje
Przeczytaj o ICEberg CMS 5
Problemy z wydajnością CMS. Wolna strona i wolny CMS
Nienowoczesne i źle skonfigurowane Systemy CMS, które obsługują dużą ilość treści i duża liczba odwiedzających stronę użytkowników, mogą sprawiać problemy z wydajnością. Powolne ładowanie, niereagujące interfejsy i trudności w obsłudze ruchu w trakcie szczytu mogą mieć wpływ na wrażenia użytkownika i ogólną wydajność systemu. Spadek wydajności sprawia, że użytkownicy wychodzą z serwisu, a w efekcie tracisz leady, transakcje, klientów.
Wydajność serwisu internetowego jest kwestią dość złożoną. Składa się z takich kwestii jak wydajność systemu CMS, wydajność serwera, optymalne formaty użytych plików - obrazów i multimediów. Znaczenie mają także skrypty użyte w serwisie i sposób ich umiejscowienia. Liczy się też szereg innych detali, z których jeden niedopracowany, niezoptymalizowany element może znacząco pogarszać doświadczenia użytkowników i sprawiać problemy.
Przykład
Uruchamiając promocję na black friday chcesz, żeby Twój sklep internetowy obsłużył w krótkim czasie kilkadziesiąt tysięcy użytkowników. Sklep oparty o niezaktualizowany system CMS, na serwerze obsługującym starą wersję PHP
Luki w zabezpieczeniach systemu CMS
Systemy CMS, szczególnie te otwarte - Open Source - będąc szeroko stosowane i popularne, często stają się celem hakerów i cyberataków. Jeśli nie są odpowiednio zabezpieczone i aktualizowane, systemy CMS mogą być podatne na luki w zabezpieczeniach, co może prowadzić do naruszenia danych, nieautoryzowanego dostępu lub zniszczenia strony internetowej.
Rozwiązanie:
- aktualizuj system CMS
Wyzwania związane z kompatybilnością i integracją CMS
Integracja systemu CMS z istniejącymi systemami i aplikacjami innych firm może stwarzać problemy ze zgodnością. Niekompatybilność pomiędzy różnymi wersjami oprogramowania, konflikty baz danych czy ograniczenia w integracji API mogą utrudniać bezproblemową integrację CMS z innymi systemami.
Brak elastyczności i dostosowania CMS do potrzeb użytkownika
Chociaż systemy CMS oferują szereg szablonów i motywów do dostosowywania, użytkownicy mogą napotkać ograniczenia w osiągnięciu pożądanego projektu lub funkcjonalności. Złożone wymagania dotyczące dostosowywania mogą wymagać zaawansowanych umiejętności technicznych lub opracowywania niestandardowych rozwiązań, co może być czasochłonne i kosztowne.
Zarządzanie treścią i przepływ pracy (workflow)
Systemy CMS często angażują wielu użytkowników i zespoły współpracujące przy tworzeniu i publikowaniu treści. Ustanowienie jasnych zasad zarządzania treścią, zdefiniowanie przepływów pracy i zapewnienie odpowiedniej kontroli wersji może być wyzwaniem. Brak odpowiedniego zarządzania przepływem pracy może prowadzić do niespójności treści, konfliktów i opóźnień.
Konserwacja i aktualizacje systemu CMS
Regularna konserwacja, aktualizacje i uaktualnienia są niezbędne dla bezpieczeństwa, wydajności i funkcjonalności systemów CMS. Jednak zarządzanie aktualizacjami i zapewnianie zgodności z istniejącymi dostosowaniami lub wtyczkami może być skomplikowane i czasochłonne. Brak aktualności CMS może spowodować luki w zabezpieczeniach lub problemy ze zgodnością.
Szkolenie użytkowników i adopcja narzędzia
Systemy CMS wymagają szkolenia użytkowników i wsparcia w celu zapewnienia optymalnego użytkowania i przyjęcia. Jednak organizacje mogą mieć problemy z zapewnieniem kompleksowych zasobów szkoleniowych lub skutecznym odpowiadaniem na zapytania użytkowników, co prowadzi do niedostatecznego wykorzystania lub nieefektywnego wykorzystania systemu CMS.
Skalowalność i rozwój systemu CMS
Wraz z rozwojem organizacji i rozwojem ich zawartości oraz bazy użytkowników skalowalność staje się kluczowa. Systemy CMS mogą napotkać wyzwania związane z obsługą zwiększonego ruchu, skalowaniem zasobów lub efektywnym zarządzaniem większymi ilościami treści.
Podsumowanie
Systemy CMS oferują liczne korzyści w zakresie zarządzania i publikowania treści cyfrowych, ale wiążą się również z pewnymi wyzwaniami. Zrozumienie i rozwiązywanie tych typowych problemów może pomóc organizacjom w podejmowaniu świadomych decyzji, wdrażaniu najlepszych praktyk oraz maksymalizacji wartości i efektywności ich systemu CMS. Właściwe planowanie, regularna konserwacja, środki bezpieczeństwa, szkolenie użytkowników i względy dostosowywania są kluczem do przezwyciężenia tych wyzwań i zapewnienia pomyślnego wdrożenia CMS.