UX, dostosowanie strony do użytkownika, docieranie do nowych odbiorców, zgodność z przepisami - WCAG w 2024 r. to więcej niż tylko ułatwienia dla osób z niepełnosprawnością.

Web Content Accessibility Guidelines (WCAG) to zbiór międzynarodowych standardów mających na celu zapewnienie, że strony internetowe są dostępne dla jak najszerszego grona użytkowników, w tym dla osób z niepełnosprawnościami. Często jednak WCAG kojarzy się jedynie z ułatwieniami dostępu dla osób z dysfunkcjami wzroku, słuchu czy ruchu. W rzeczywistości, WCAG to coś więcej – to zbiór zasad, które mogą przynieść korzyści każdemu użytkownikowi internetu, a w efekcie wszystkim firmom i organizacjom, które dbają o swoich odbiorców i swoją obecność w sieci.

 

Unsplash / Toa Heftiba

2024-08-05 15:13
4 minuty czytania

UX. WCAG jako narzędzie poprawiające ogólną użyteczność stron

Zasady WCAG nie tylko pomagają osobom z niepełnosprawnościami, ale również poprawiają ogólną użyteczność stron internetowych. Dostosowanie stron do tych standardów sprawia, że są one bardziej intuicyjne i łatwe w obsłudze dla wszystkich użytkowników.

 

Na przykład, stosowanie odpowiednich kontrastów kolorów nie tylko ułatwia życie osobom z problemami ze wzrokiem, ale również poprawia czytelność treści dla wszystkich użytkowników, szczególnie w trudnych warunkach oświetleniowych. W dużym słońcu na smartfonie zdecydowanie łatwiej korzysta się ze strony o wysokim kontreście. Możliwość dostosowania strony do swoich potrzeb - obecna w postaci pluginu WCAG, w którym użytkownik ma do wyboru kilka wersji kolorystycznych serwisu - ułatwia korzystanie ze strony w godzinach nocnych. 

 

Zapewnienie zaś, że strona działa poprawnie na różnych urządzeniach (w szczególności o różnych wielkościach ekranu i rozdzielczościach), jest korzystne dla wszystkich, niezależnie od poziomu ich sprawności.  

 

WCAG dla firm. Korzyści z dostępności dla biznesu

WCAG a zwiększenie grupy odbiorców

Dostosowanie stron do standardów WCAG nie tylko poszerza dostępność treści, ale również przynosi wymierne korzyści biznesowe. Przede wszystkim, strony spełniające wymogi dostępności mogą dotrzeć do szerszej grupy odbiorców, w tym osób starszych, które mogą mieć trudności z obsługą technologii, czy osób korzystających z urządzeń mobilnych.

 

WCAG a SEO

Kolejnym ważnym aspektem jest poprawa SEO (Search Engine Optimization). Strony dostosowane do WCAG są lepiej indeksowane przez wyszukiwarki, ponieważ spełniają one wymogi dotyczące struktury treści, nagłówków, opisów alternatywnych dla obrazów i innych elementów, które wpływają na pozycję strony w wynikach wyszukiwania.

WCAG a wizerunek firmy

Ponadto, firmy dbające o dostępność cyfrową budują pozytywny wizerunek, pokazując, że są zaangażowane społecznie i dbają o wszystkich swoich użytkowników. W czasach, gdy konsumenci coraz bardziej zwracają uwagę na etykę firm, jest to ogromna przewaga konkurencyjna.

 

WCAG a zgodność z przepisami prawa

WCAG w UE

W wielu krajach, w tym w Unii Europejskiej, istnieją przepisy prawne, które wymagają, aby strony internetowe były dostępne dla osób z niepełnosprawnościami. 

WCAG stron rządowych - wymogi dla instytucji publicznych

Przykładem może być Dyrektywa UE w sprawie dostępności stron internetowych i aplikacji mobilnych sektora publicznego, która zobowiązuje instytucje publiczne do zapewnienia, że ich strony i aplikacje spełniają standardy WCAG.

Kary za brak WCAG

Nieprzestrzeganie tych przepisów może prowadzić do poważnych konsekwencji prawnych, w tym grzywien i sankcji. Dlatego dostosowanie się do WCAG to nie tylko kwestia etyki, ale również pragmatyzmu biznesowego – może pomóc uniknąć kosztownych problemów prawnych w przyszłości.

 

Dostępność jako czynnik innowacji

Ciekawym aspektem dążenia do dostępności jest fakt, że może ona stymulować innowacje. Technologie, które pierwotnie zostały opracowane z myślą o osobach z niepełnosprawnościami, takie jak sterowanie głosem, sztuczna inteligencja (AI) czy rzeczywistość rozszerzona (AR), z czasem stały się powszechnie używane przez szeroką grupę odbiorców. Przykładem jest chociażby popularność asystentów głosowych, takich jak Siri czy Google Assistant, które zaczynały jako narzędzia wspomagające, a teraz są używane na co dzień przez miliony ludzi na całym świecie.

WCAG jako przewaga konkurencyjna

Ponadto, firmy, które stawiają na dostępność, mogą zyskać przewagę konkurencyjną. Inwestowanie w nowe technologie i innowacyjne rozwiązania, które ułatwiają życie wszystkim użytkownikom, może przyciągnąć nowych klientów i zbudować lojalność tych obecnych.

 

WCAG - wyzwanie dla projektantów i programistów

Wdrożenie zasad WCAG to jednak nie lada wyzwanie dla projektantów i programistów. Spełnienie wszystkich wymogów dostępności często wymaga zaawansowanej wiedzy technicznej oraz umiejętności projektowania z myślą o różnych grupach użytkowników.

Szkolenia WCAG, kursy online i eksperci

Edukacja w zakresie dostępności cyfrowej staje się zatem kluczowa. W miarę jak standardy te stają się coraz bardziej powszechne i wymagane, zarówno projektanci, jak i programiści muszą rozwijać swoje umiejętności i korzystać z narzędzi, które pomagają w implementacji WCAG. 

Testy WCAG i narzędzia WCAG

Narzędzia takie jak testery kontrastu, czytniki ekranowe czy wtyczki do przeglądarek mogą ułatwić spełnienie wymogów WCAG i zapewnić, że strony internetowe są dostępne dla jak najszerszego grona użytkowników.

Audyt WCAG

Audyt WCAG możesz dokonać w sposób zautomatyzowany narzędziem takim jak WAVE lub zlecić audyt ekspertom. Jeśli jesteś pewny/-a lub masz mocne podejrzenia, że Twoja strona wymaga zmian w zakresie WCAG - napisz do nas. Skonsultujemy, doradzimy, przedstawimy bezpłatną wycenę. 

 

 

 

 

ICEberg CMS 5 - CMS dla stron zgodnych z WCAG - wspierający i automatyzujący dostępność

Jeśli nie chcesz się już dłużej martwić zgodnością i WCAG skorzystaj z ICEberg CMS 5. W ramach jego wdrożenia otrzymasz zgodność z WCAG (techniczną, na poziomie kodu witryny i zgodność z przeglądarkami dla osób z niepełnosprawnościami)  i plugin WCAG z wieloma udogodnieniami - możliwością dostosowania strony do specjalnych potrzeb użytkowników. 

W cenie wdrożenia strony www otrzymujesz nowoczesny system CMS i zgodność z WCAG. 

Ty i Twoja firma jesteście gotowi na przyszłość - zyskujecie serwis zgodny  z dzisiejszymi standardami dostępności i CMS regularnie aktualizowany do zmieniających się standardów i wymogów. 



Dowiedz się więcej z artykułów na blogu Krakweb lub od razu napisz do nas, żeby porozmawiać o Twoich potrzebach. 

Podsumowanie

WCAG to znacznie więcej niż tylko zbiór wytycznych mających na celu ułatwienie dostępu dla osób z niepełnosprawnościami. To narzędzie, które poprawia ogólną jakość stron internetowych, przynosi korzyści biznesowe, wspiera zgodność z przepisami prawa oraz stymuluje innowacje technologiczne. Dla właścicieli stron internetowych, projektantów i programistów, uwzględnienie zasad WCAG powinno być priorytetem, nie tylko ze względu na wymogi prawne, ale przede wszystkim dlatego, że dostępność cyfrowa jest kluczem do budowania lepszego internetu dla wszystkich.

Napisz do nas

Wybierz plik

Blog Artykuły
Ustawienia dostępności
Wysokość linii
Odległość między literami
Wyłącz animacje
Przewodnik czytania
Czytnik
Wyłącz obrazki
Skup się na zawartości
Większy kursor
Skróty klawiszowe